Ara
  • Green Power - Pelet

Çam Peletlerinin Kullanım Alanları

En son güncellendiği tarih: 12 Kas 2019

Çam peletleri yaygın olarak pelet sobalarında, hayvan yataklarında (özellikle at yataklarında) ve kedi kumu'nda kullanılır. Aşağıda, bu alanlarda çam topaklarının kullanılmasının ayrıntılı nedenleri bulunmaktadır.


Pelet Sobalar İçin Çam Peletleri


Pelet sobaları Avrupa'da ve diğer batı ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bazen çam ağacı topakları olarak da adlandırılan çam topakları, ısıtma ya da at nevresimi ve kedi kumu için satıldıkları için kolayca birkaç çanta alabilirler. Çam peletleri yaktıktan sonra çöp külü bırakır ve külü bahçenizde veya çiftliğinizde gübre olarak da kullanılabilir. Çam peleti yüksek yanma değerine sahiptir (yaklaşık 9600 btu / lb). 


Dahası, ısıtma ya da yemek pişirmek için çam topaklarını kullanmak hala yağdan daha ucuzdur. Bu nedenle, daha fazla aile, pelet sobalarında yakıt olarak çam topaklarını seçmektedir.

Pelet At Yatak:

Genel olarak konuşursak, at nevresiminde at çam topağı kullanılıyorsa, at ahırlarının temizlenmesi odun talaşı ve samanlarından çok daha kolay ve daha ekonomiktir. 

Çam peletleri sıvıların ağırlığının dört katını emer ve idrardaki amonyak kokusunu doğal olarak nötrleştirir. At çam topakları tozsuz, küf, bakteri ve böceklere karşı dayanıklıdır. Çam ağacı peletleri rahat bir steril yatak tabakası oluşturur ve kokuyu nötrleştiren ve temas halinde nemi emen yüzey alanını artırmak için hafifçe ufalanır. At nevresimi için kullanılan çam peletleri ahırları temiz, kuru ve kokusuz hale getirir. Aşağıdakiler at nevresimi için at çam topaklarının kullanılmasının nedenlerinden bazılarıdır.


Allerjenlerin Giderilmesi İçin Yüksek Isı İşlemi: Peletleme işleminde çam ağacı tozu, yüksek basınç altında peletler oluşturmak için kuvvetle ısıtılır. Bu işlemdeki yüksek sıcaklık nedeniyle katranlar, yağlar, hidrokarbonlar ve diğer potansiyel alerjenler uzaklaştırılır.


Yüksek oranda emici ve zamandan tasarruf sağlayan at nevresimi: Çam peletleri yoğunluğa sahiptir. Ben at durak durak ıslak nokta aslında hızlı ve kolay bir şekilde kaldırılması için yığılmaya olacaktır. Genellikle, 4-5 inç derinlikteki duraklarda bize tavsiye edilir, bu da at yatağı tuzağının hızlı bir şekilde idrar yapmasını ve ıslak lekelerin yayılmasını önler. Sonuç olarak, at yataklarının temizliği için çok zaman kazandırır.


Çam Peletlerini Sizin İçin Çalışmayı Sağlayın: Çam peletleri ile, sadece üretilen atık miktarını düşürmekle kalmaz, gübreyi paraya çeviriyor olabilirsiniz. Çam odun peletleri odun talaşı ve talaştan çok daha kolay parçalandığından kompostlama herkes için uygun bir çözümdür. Kompostlama, gübre ve diğer atıkları toprağa, bitkilere ve atığın bertarafı için harika, besin açısından zengin, zaman salımlı bir gübreye dönüştürür.


Kedi Çöp Kutusu İçin Kedi Çam Peleti

Kedi kumu kutusunda kedi çamı topaklarının kullanılması, hem kedilerin hem de hayvanların sağlığını iyileştirir, çünkü çam topakları tozsuz ve kediler ve akciğerleri (ve sahipleri için) daha sağlıklıdır. 

Dahası, çam ağacı peletleri güçlü bir emiciliğe sahiptir ve idrar ve amonyak kokularını (kedi kumu kokusunun ana nedenidir) hoş bir doğal çam kokusuyla kontrol eder. Ve uzun tüylerinde kedinin kokusu ya da talaşı yoktur, çünkü çam topakları kırılır ve idrarın kurumaya ve çöp kutusunun dibine batmasına izin vererek talaşa dönüşür.


Kil bazlı kedi kumu ile karşılaştırıldığında, çam peleti kedi kumu ağırlık bakımından daha hafiftir ve yaşlıların değişmesi ve kepçelenmesi kolaydır. Bir çam pisi çöpünü temizlerken, pislik tuvalete atılabilir, çünkü çam, killi kedi yavrularının yaptığı gibi topaklanmaz. Ve çöp kutusunu tamamen boşaltma zamanı geldiğinde dışarı atılabilir ve bahçede veya ağaçların ve çalılıkların çevresinde malç olarak kullanılabilir. 


Burada akılda tutulması gereken bir şey, ahşap peletlerin kedi idrarını emdiklerinde genişleyeceğidir, bu yüzden çöp kutusunu fazla doldurmamaya dikkat edin.


İsterseniz kendi kullanımınız için ne olursa olsun veya pelet pazarında satış yapmak için çam peleti yapmak istiyorsanız, karşılaştığınız herhangi bir sorunu çözmenize yardımcı olmak için elimizden gelenin en iyisini denemek isteriz. Sadece bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin!

60 görüntüleme0 yorum