Ara
 • Green Power - Pelet

Havalandırma sistemlerinin amaçları nelerdir?

Düzgün cihaz performansı, konut güvenliği, bakım sıklığı ve iç ortam ortamı için doğru havalandırma gereklidir. 


Pelet sobaları devreye alındıktan sonra çok az miktarda görünür veya hiç duman çıkarmaz, ancak egzoz gazları, ince kül ve su buharı, evden sızıntı yapmadan cihazdan dışarıya güvenli bir şekilde taşınmalıdır. 


Tüm menfezlerin amacı, normal işletim sırasında üretilen yanma yan ürünlerini gidermektir. Çoğu tasarım için egzoz mekaniktir: Bir fan yanma yan ürünlerini üfler ve yanma için gereken havayı ateşe çeker. 


Birkaç soba yanma havası fanı olmadan çalışır ve bunun yerine hem egzoz hem de yanma havası girişi için doğal hava akımı kullanır. Bazı ısı da havalandırma deliğinden geçerek yakındaki yanıcı maddelerin korunmasını sağlar. Havalandırma ve yanıcı maddeler arasındaki minimum boşluk,Pelet sobalarını havalandırmak için hangi malzemeler ve ürünler kullanılabilir?

Pelet ocaklarıyla kullanım için özel olarak test edilmiş ve listelenen ürün, havalandırma borusudur. Havalandırma borusu çift cidarlı borudur; 


Egzoz ürünlerini taşıyan paslanmaz çelik iç boru, dış duvardan bir hava boşluğu ile ayrılır. Egzoz ürünlerinin havalandırma deliğinden basınç altında eve girmesini önlemek için boru bağlantılarının gaz sızdırmaz şekilde kapatılması gerekir. 


Havalandırma gereklilikleri ile test edilmiş ve listelenen fırınlar, yerine kullanılan malzemelerle güvenli bir şekilde havalandırılamaz.


Materyal ve ürünleri Havalandırma o  ZORUNLU DEĞİL KULLANILACAK HAVALANDIRMA PELET ALETLERİ  şunlardır:


 • Kurutma havalandırma

 • Gaz cihazı (B Tipi) havalandırma

 • PVC (plastik) boru

 • Tek cidarlı soba borusu (montaj kılavuzunda ve yerel yasalarda açıkça belirtilmediği sürece)


Pelet şömine ekleri ve bağlantısız sobalar genellikle mevcut duvarcılık ve fabrikada üretilen şömine ve odun ocağı bacalarına boşaltılır. Baca temiz ve mekanik olarak sağlam olduğundan ve yerel güvenlik kodu gerekliliklerine uyduğundan emin olmak için kurulumdan önce kontrol edilmelidir. Cihaz üreticisinin montaj talimatları, bacaya, onaylanmış bir metal astar, boru veya havalandırmasıyla yeniden yerleştirilmesini gerektirebilir. Şöminenin dış ceketi için soğutma havası sağlayan, fabrikada üretilen şöminelerin karşısında bulunan menfezler veya ızgaralar engellenmemelidir. Gelecekteki bakım için temizleme erişimi göz önünde bulundurulmalıdır.Havalandırma düzeni için seçeneklerim nelerdir? Mekanik Egzoz:


 • Yan duvar yatay havalandırma. Her zaman en pahalı havalandırma sistemi. Elektrik kesintisi veya bileşen arızası veya evin basınçsız hale gelmesi durumunda evin içine olası duman dökülmesinin dezavantajı (bir sonraki sorunun tartışılmasına bakınız).

 • Yedek dikey havalandırma ile yatay havalandırma. Beklenmeyen cihazın kapanmasıyla ilgili sorunların havalandırılmasını önleyen tercih edilen yatay yöntem.

 • Tavan ve tavandan dikey havalandırma. Beklenmedik bir kapanmada problemleri önlemek için havalandırma gazlarını sıcak tutma ve doğal hava çekimi sağlama avantajlarına sahiptir.

 • Mevcut bacaya havalandırın. Soba üreticileri, kısmi veya tam baca reçinesi içerebilecek duvar ve fabrikada üretilen bacalara havalandırma önerileri sunar.

 • Doğal Taslak: Mekanik egzoz fanları olmadan tasarlanan cihazlara yönelik tüm menfezler, soba üreticisinin minimum taslak gereksinimlerini karşılamalı ve tavanın üzerinde sonlandırmalıdır.Cihaz gereksinimlerinin yanı sıra, pelet havalandırma sistemlerinin belirlenmesinde başka hangi faktörler göz önünde bulundurulabilir Havalandırma sisteminin tanımlanmasında aşağıdaki faktörler rol oynayabilir:


 • Yükseklik: Genellikle deniz seviyesinden 2500 feet'in üzerinde olan yüksek irtifa tesisatları, yeterli yanma havası ve / veya çekiş sağlamak için özel havalandırma seçenekleri gerektirebilir.

 • Ev Basıncı: Son derece sıkı ev yapımı veya güçlü mutfak, banyo veya diğer egzoz fanları, havalandırma etkinliğini azaltan, ev içinde negatif bir basınç oluşturabilir. Onaylı bir dış hava kaynağı gerektirebilir.

 • Rüzgarlı Koşullar: Yüksek rüzgarların veya hakim rüzgar koşullarının öngörülemeyen etkileri, tavanın ve / veya özel sonlandırma kapaklarının üzerine uzanan dikey havalandırma eklenmesini gerektirebilir.

 • Temizlik ve Bakım: Havalandırma sistemi normal bakım akılda tutularak tasarlanmalıdır.
Pelet havalandırma bileşenleri nasıl birleştirilmeli ve birleştirilmelidir?

Cihaz imalatçısının talimatlarına, özellikle basınçlı mekanik egzoz havalandırma deliklerinin conta ek yerlerine ve dikişlerine dikkatle uyulmalıdır. Sızıntı yapmaması için gaz sızdırmaz olması zorunludur. 


Tipik olarak onaylanmış bir sızdırmazlık macununun veya sızdırmazlık bandının uygun şekilde uygulanması gerekir. Cihaz üreticisinin, havalandırma üreticisinin talimatlarını geçen boru sızdırmazlığı talimatlarına öncelik verilmelidir. 


Peletlerle ısıtmanın nelerden oluştuğunu, çalışma prensiplerine giriş yaparak ve deneyimli bir operatör olarak anlayacağınız bakım nedenlerini anlayabilirsiniz. 

4 görüntüleme0 yorum