Ara
  • Green Power - Pelet

Sobamın düzgün çalışmasını sağlamak için yaptığım rutin şeyler nelerdir?

En son güncellendiği tarih: 10 Ara 2019

Rutin bakım görevleri soba performansını en üst düzeye çıkarmak için önemlidir:

Yanma kabı: Hava girişlerini açık tutmak için günlük kontrol edilir ve periyodik olarak temizlenir. Temizleme sıklığı, yakıtın cinsine, derecesine ve içeriğine bağlıdır.

Kül çekmecesi: Yeni yangınlara başlamadan önce ve bazen de ocak çalışması sırasında boşaltılması önerilir. Frekans, yakıt ve soba tasarımına bağlıdır. Genellikle haftada bir veya iki kez, ancak bazı yeni tasarımlarda aylık.

Isı eşanjörü: Bazı sobalarda, boruyu sobanın içine kazıyan bir çubuğu hareket ettirme meselesi. Başkaları için profesyonel servis gerektirebilir.

Kül Tuzakları: Yangın odasının arkasında bulunan ve egzozdaki aşırı uçucu külün ocaktan çıkmasını engelleyen odalar. Bazı tasarımlarda sahipler tarafından kül giderimi için kolayca erişilebilir; Diğerlerinde profesyonel servis gereklidir.

Cam: Cam tamamen soğuk olduğunda etkili hava yıkama sistemli ocaklarda cam temizleyici ile temizlenir. Diğerleri üzerinde daha güçlü yöntemler gerektirebilir. Uyum bu şekilde mi olmalı (sağa doğru)

Hazne: Birikmiş testere talaşı malzemeleri (cezalar) kontrol edildi. Haznede ve burgu borusundaki yakıt, burguların parazitlerle tıkanmasını önlemek için ara sıra boşaltılmalıdır.

Daha gelişmiş bakım görevlerinden bazıları nelerdir? Havalandırma sisteminin temizlenmesi genellikle profesyoneller tarafından yapılır, ancak ayrıntılı bilgi ve doğru donanıma sahip kullanışlı soba sahibi tarafından ele alınabilir.

Motorlar ve fanlar zaman zaman temizlenmeye ihtiyaç duyar ve yağlama gerektirebilir. Yanlış yağlama maddesi veya yanlış yağlama maddesi bileşenlere zarar verebilir.

Servis için sökme çağrısı yapan bazı parçalar bir contanın değiştirilmesini gerektirir. Ek olarak, yangın haznesi kapısı, kül tablası kapısı ve hazne kapağı (bazı tasarımlarda) için contaların sıkı bir sızdırmazlık sağlamak için zaman zaman değiştirilmesi gerekebilir.

Hangi profesyonel bakım ve onarım hizmetlerine ihtiyacım olacak? Çoğu pelet soba sahibi, en az yıllık olarak temizlik ve önleyici bakım için profesyonel hizmete bağlıdır. Birçok satıcı düşük maliyet ve uygun zamanlama sunan servis planları sunar.

Genelde gerçekleştirilen temizlik ve bakım hizmetleri şunları içerir:

  • Kül haznelerini boşaltın ve yangın odasının arkasındaki egzoz geçişlerini temizleyin.

  • Fanları ve motorları temizleme ve yağlama.

  • Hazne ve yakıt besleme sisteminin temizlenmesi.

  • Isı eşanjörü sisteminin temizlenmesi.

  • Egzoz borularının temizlenmesi ve gerekirse havalandırma sisteminin tekrar kapatılması.

  • Soba ayarlarının doğru göstergelerle ve ölçülerle doğrulanması ve ayarlanması.

  • Mekanik ve elektrikli bileşenler zamanla aşınabilir ve onarılması veya değiştirilmesi gerekebilir.

Çoğu üretici, elektrikli bileşenlerde düşük maliyetli, yüksek değerli genişletilmiş garantiler sunmaktadır. Ayrıca, işletme ipuçları veya yakıt bilgileriyle ocak performansını ve rahatlığını artırmanıza yardımcı olan profesyonel tavsiyelerden de yararlanabilirsiniz.

Bir servis teknisyenini nasıl seçerim? Evde en az yıllık bazda hizmete ihtiyaç duyulduğundan, yetkili ev içi servis bulma gerçekten satın alma kararının bir parçası olmalıdır.

Pek çok soba dükkanı ve servis teknisyeni bir servis programı, nelerin kapsandığını, seyahat masraflarını ve diğer detayları belirten bir servis planı sunar. Servis kaydını değerlendirmenin bir yolu referans istemektir.

24 görüntüleme0 yorum